Co to jest astma?

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która objawia się kaszlem, dusznością, świszczącym oddechem, uczuciem ucisku  w klatce piersiowej. Częstość występowania objawów może być różna u każdego pacjenta. U niektórych objawy mogą pojawiać się sporadycznie np. kilka razy w roku, u innych nawet codziennie. Zależy to od stopnia uczulenia, rodzaju alergenu, na który pacjent jest uczulony, narażenia na kontakty z alergenami i infekcjami.

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą i nawrotową dermatozą zapalną, z silnym świądem skóry i charakterystycznymi wykwitami. Zwykle ujawnia się do piątego roku życia a w połowie przypadków już w pierwszym roku życia. Istotną role w wystąpieniu AZS odgrywają czynniki genetyczne (wpływające na układ immunologiczny i funkcję skóry) i środowiskowe (alergeny wziewne i pokarmowe). Często współistnieje z innymi chorobami atopowymi jak np. alergiczny nieżyt nosa i spojówek, astma oskrzelowa.

Co to jest pyłkowica?

Jest to schorzenie ogólnoustrojowe, aczkolwiek główne objawy dotyczą nosa i spojówek. Choroba objawia się  kichaniem, świądem, wodnistą wydzieliną  z nosa, często niedrożnością  nosa oraz łzawieniem, zaczerwienieniem, swędzeniem oczu, nawet obrzękiem powiek. Mogą się też pojawić objawy ze strony błony śluzowej jamy ustnej, gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli, wysypki na skórze. Spowodowana jest uczuleniem na pyłki roślin wiatropylnych.

Czy astmę można skutecznie leczyć?

Obecnie dysponujemy wieloma lekami ,które w sposób bezpieczny i skuteczny kontrolują objawy astmy. Jedne z nich opanowują objawy rozszerzając oskrzela, inne zapobiegają występowaniu tych objawów działając przeciwzapalnie (sterydy i leki antyleukotrienowe). U części pacjentów można zastosować odczulanie. Wszyscy pacjenci powinni w miarę możliwości unikać kontaktu z alergenami wyzwalającymi u nich objawy choroby.

Czy można wyleczyć pokrzywkę?

Jeżeli uda się zidentyfikować czynnik wywołujący objawy i go wyeliminować, choroba ustępuje.
Niekiedy pokrzywka ustępuje podczas leczenia lub po wyleczeniu innych chorób (np. choroby tarczycy, pasożytnicze), czasami jednak należy przewlekle przyjmować leki, żeby zapobiegać występowaniu wykwitów.

Czy odczulanie gwarantuje wyzdrowienie?

W przypadku odczulania (metoda znana od prawie stu lat) istotny jest rodzaj alergenu (czy jest on obecny stale w naszym środowisku czy pojawia się okresowo), ilość alergenów, na które pacjent jest uczulony oraz rodzaj wywoływanej przez czynniki uczulające choroby. Najlepsze efekty odczulania uzyskuje się w przypadku uczulenia na alergeny, z którymi organizm spotyka się rzadko i krótko (alergeny sezonowe, jady owadów), uczulenia tylko na jeden alergen. Korzystniejsze efekty odczulania obserwuje się w łagodnych postaciach alergii, takich jak np. alergiczny nieżyt nosa. Podczas odczulania „uczymy” organizm tolerowania alergenów.

Czy z alergii można się wyleczyć?

Zwykle alergikiem jest się całe życie często jednak wskutek leczenia farmakologicznego, immunoterapii uzyskuje się wieloletnie okresy ustąpienia objawów choroby. Niekiedy zdarzają się samoistne remisje, ale choroba zawsze może powrócić. Podejrzewa się jednak, że nawet w czasie braku objawów może toczyć się skrycie proces zapalny. Jest coraz więcej dowodów na konieczność leczenia przewlekłego chorób alergicznych.

Jak leczyć azs?

Leczenie jest trudne, wymaga systematyczności. Główny nacisk kładziemy na odpowiednią pielęgnację  skóry, unikanie czynników drażniących  (np. mydła, detergenty, nieodpowiednie ubrania, przegrzewanie itp.) i prowokujących wysiew zmian (alergeny wziewne i pokarmowe). Pacjent wymaga codziennego nawilżania i natłuszczania skóry za pomocą specjalnych preparatów tzw. emolientów. Ze względu na zwiększoną podatność na kolonizację skóry bakteriami i grzybami, w okresie zaostrzeń zmian skórnych, oprócz maści przeciwzapalnych często stosuje się preparaty przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Jak leczymy pyłkowicę?

Podstawowymi lekami są leki antyhistaminowe, leki przeciwzapalne podawane miejscowo do nosa i oczu, oraz bardzo skuteczna immunoterapia czyli odczulanie. Unikanie alergenów pyłkowych jest bardzo trudne ze względu na to, że w okresie pylenia są one wszechobecne.

Jak rozpoznać astmę?

Astmę rozpoznaje się na podstawie szczegółowego wywiadu dotyczącego  objawów klinicznych zgłaszanych przez pacjenta, chorób występujących w rodzinie, warunków życia, rodzaju wykonywanej pracy oraz badania lekarskiego i badań dodatkowych.

Jakie badania należy wykonać żeby potwierdzić rozpoznanie astmy?

Ważnymi badaniami wykonywanymi u pacjentów z podejrzeniem astmy są testy alergiczne z alergenami wziewnymi i pokarmowymi, badania spirometryczne, próby prowokacyjne. Równocześnie należy wykonać inne badania, które wykluczą inne choroby mogące naśladować astmę np. rtg. klatki piersiowej, badanie krwi z rozmazem, badanie kału na pasożyty itp.

Jakie są przyczyny pokrzywki?

Pokrzywka to zespół chorobowy spowodowany przez różnorodne czynniki zewnątrz- i wewnątrzpochodne. Charakterystycznym wykwitem w pokrzywce jest bąbel, który rozwija się wskutek obrzęku skóry. Zwykle utrzymuje się krótko, mniej niż dobę, czasami kilka minut lub godzin i towarzyszy mu silny świąd skóry. W około 70% przypadków nie można ustalić czynnika przyczynowego i mechanizmu rozwoju pokrzywki (immunologiczny lub nieimmunologiczny). W pozostałych przypadkach może wystąpić na skutek zjedzenia uczulającego pokarmu, zażycia leków, użądlenia, kontaktu ze zwierzętami, pyłkami roślin, substancjami chemicznymi. Pokrzywka może być również objawem choroby ogólnoustrojowej, toczącej się w organizmie lub zakażenia bakteryjnego czy  pasożytniczego. Może się pojawić na skutek działania czynników fizykalnych takich jak temperatura, ucisk, promieniowanie świetlne.

W jakim wieku można zachorować na astmę?

Astma  może ujawnić się w każdym wieku u osób predysponowanych genetycznie.
Najczęściej początek astmy przypada na wiek przedszkolny i szkolny, ale pierwsze objawy astmy mogą wystąpić również w wieku dojrzałym.


 
     
 
                         
 
   Wszelkie Prawa Zastrze2007 ALmedica
 Projekt i Wykonanie 4AM.pl
 
cheap jordan shoescheap jordan shoescheap jordan shoessac longchamp pas cher